2021 Alternatif Mesajlaşma Uygulamaları

Facebook‘un 2009 yılında kuruluşundan 5 yıl sonra satın aldığı ve dünya çapında yaklaşık 2 milyar insanın kullandığı iletişim ve sosyal ağ uygulaması WhatsApp, bu ay yaptığı açıklama ile büyük bir tartışma başlattı.

WhatsApp, özellikle Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede ve kullanıcı güncellemesinin duyurulduğu Sözleşmenin gizlilik gerekliliklerinde değişiklik yapıldığı açıklandı. “Facebook Facebook Reklamları ve ürünleri ile deneyiminizi geliştirmek için whatsapp hesap bilgilerinizi Facebook ile paylaşmamayı seçebilirsiniz” ifadesini kaldırarak dünyanın en popüler dijital mesajlaşma uygulaması, artık kullanıcıların kişisel verilerinin paylaşılmasının yolunu açtı.

Uygulamada, bu durumda başlangıçta veri paylaşım politikalarının uygulanması, resmi bir şartname olarak kabul edilmemesi anlamına gelecektir, bu durumda Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede büyük tepki çekmiştir. WhatsApp için boykot çağrılarının yanı sıra, birçok kişi Facebook’un geri adım atması için sosyal medyada bir kampanya başlattı.

Facebook daha önce 8 Şubat’ta kullanım koşullarını ve gizlilik politikasını değiştireceğini duyurmasına rağmen, artan tepkiler nedeniyle bu planı şimdilik ertelemeye karar verdiğini açıkladı. Ancak bu hareketle WhatsApp, dijital kullanıcılar için yeni kanallar ve platformlar arama sürecine başladı.

Whatsapp’a 5 alternatif ve güvenli iletişim ve dijital paylaşım platformuna bakalım:

 

Signal

Whatsapp’ın duyurulmasının ardından sosyal medyadaki birçok kişi Signal adlı mesajlaşma uygulamasını övmeye başladı. Ücretsiz olarak indirilebilen ve uçtan uca şifrelemeye sahip olan sinyal, metin, ses, görüntülü sohbet, görüntülü sohbet ve telefon görüşmesi ile birlikte dosyaları ve fotoğrafları güvenli bir şekilde paylaşabilir.

Şu anda piyasadaki en güvenli mesajlaşma protokollerinden biri olan Signal Messaging protokolünü kullanan Signal’ın en büyük avantajı, bunları yaparken kullanıcıdan mümkün olduğunca az veri almasıdır. Whatsapp’a göre, kullanıcının daha az kişisel bilgilerine erişebilen Signal, kullanıcının telefon numarasını, Signal aboneliğinin tarihini ve saatini ve sisteme en son ne zaman girdiğini kaydeder.

Özellikle video ve fotoğraf sohbetleri için mesajlaşma uygulamalarını kullananlardan biriyseniz, cep telefonunuzda bol miktarda belleğe ihtiyacınız olacaktır. Samsung Galaxy S20 FE, 256 GB bellek kapasitesi ile iyi bir seçim olabilir.

Signal’da, bağlantılarınız, iletişim kurduğunuz kişiler veya üyesi olduğunuz gruplar cihazınızda şifreli bir biçimde saklanır. Bu, Signal çalışanlarının bile telefonu şahsen almadıkları ve açmadıkları sürece verilerinize erişemeyeceği anlamına gelir.

WikiLeaks skandalının aktörlerinden Edward Snowden, Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Elon Musk, Signal’ı öneren isimlerden bazıları.

Signal, Android ve iOS işletim sistemleriyle uyumlu uygulamalara sahiptir. Signal’ın Windows, Mac OS ve Linux işletim sistemlerine sahip cihazlar için özel uygulamaları olduğunu da hatırlamakta fayda var.

Telegram

Whatsapp’tan kaçmak isteyenler için bir başka önemli alternatif de Telegram … Whatsapp’tan çok daha az olmayan Telegram’ın en büyük avantajlarından biri, artan kullanıcı sayısıdır. Whatsapp’ın veri ifşası kullanıcılar arasında panik yaratmadan önce, çok sayıda kullanıcıya sahip olan Telegram, bulut tabanlı bir uygulamadır ve aynı anda farklı cihazlarda kullanmanıza izin verir.

Whatsapp’tan çok daha az kullanıcı verisine ihtiyaç duyan Telegram, bu verileri Facebook gibi sosyal ağ platformlarına da aktarmıyor. Telegram’ın Whatsapp’ın gerisinde kaldığı tek nokta, verileri bir sunucuya kaydetmektir. Bu nedenle, özel sohbetlerinizin çoğunu “gizli sohbet”olarak kullanmalısınız. Konuşmalarınızın veya dosyalarınızın gizli tutulmasını istiyorsanız, Telegram uygulamasını kullanırken bu modu Açık tutmak iyi bir fikirdir.

Telegram, Android ve iOS işletim sistemlerine sahip akıllı cihazlarda ve Windows, Linux ve Mac OS ile çalışırken kullanılabilir. Telegram’ın ücretsiz olduğu da hatırlatılmalıdır.

 

Threema

Wire, whatsapp’tan kaçanların merak ettiği uygulamalardan biridir… özellikle işletmeler için geliştirilen Wire, son kullanıcı için geliştirilen Wire Personal adlı bir uygulamaya da sahiptir. Açık kaynaklı ve uçtan uca şifreli bir yazılım olan Wire Personal tamamen ücretsizdir.

Wire, kullanıcılardan bazı veriler istiyor, ancak istenen verileri WhatsApp ile karşılaştırmak çok zor. Sisteme abone olmak için bir e-posta adresi veya telefon numarası isteyen kabloyu, kullanmadığınız bir e-posta veya yalnızca bu platform için açacağınız bir e-posta hesabı ile eşleştirebilirsiniz. Bu şekilde, kişisel cep telefonu numaranızı vermeyeceksiniz.

Uygulamanın kullanıcı sayısı Windows, Linux ve Macos’ta ve Android ve iOS gibi akıllı telefon platformlarında ve Whatsapp’a diğer alternatiflerde çalışıyorsa, uzun vadede popüler bir seçenek haline gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir